Mis meelel see keelel


Lõhnad ja maitsed meenutavad meile toredaid mälestusi ja viivad meelerännakutele aega ja paikadesse, kus me neid kunagi kogesime. Tihti  äratab  see meis taas soovi neid naudinguid uuesti kogeda.

Minu lugu saigi alguse lapsepõlvest, mil mulle meeldis tajuda erinevate lõhnade kooslusi nii lilleaasal joostes, kui heintes magades. Vanaema ja vanaisa hoole all sirgudes nautisin iga päev pidulauda, sest olime 80-90ndatel aastatel, kus poes oli kõigest puudus omamoodi väiketalunikud ja meil oli sahvrist võtta palju head ja paremat, mida maitsestati koduaia ürtidega. Meie peres oli hea toit ja hästi söömine alati au sees. Piknikul käigud kalli tädi Lea ja onu Tõnuga olid kui romantikafilmidest, alati korralike nõude ja maitsvate suupistetega. Sellest ka minu austus hea toidu vastu.

Hea toit ja vein ei ole lihtsalt söök ja jook. Kui avame end maitsemeelte maailmale on see kui rännak Alice´i imedemaale. Mida kaugemale me rändame seda põnevam ja huvitavam meil on. Mida rohkem harjutada seda paremaks me selles muutume, sest maitsemeeled ja lõhnataju on treenitavad nagu teisedki inimlikud oskused.

Suuremaks saades ei meeldinud mulle kanged joogid, vaid nautisin pigem just veini ja veinimaailma, sest vanaisa tegi kodus ka koduveini. Raamatuid lugedes köitis mind kauge Itaalia toidukultuur ja selle pikk ning huvitav ajalugu. Mäletan oma esimest Itaalia reisi 90ndatel, mis oli kui ühe suure ja ammuse unistuse täitumine ja tunne - nagu oleksin jõudnud koju. See kõik oli nagu mind oodanud, seal oli mida armastasin – suurepärased toidud ja vein. Samal ajal kui Eestis teadvustasid ja hindasid neid vaid vähesed oli Itaalia minu jaoks maitsemeelte naudinguline seiklus, mis iga kord lisas soovi oma teadmisi täiendada. Külastasin Itaaliat järgnevatel aastatel aina uuesti ja uuesti ning nende reiside käigus kogenud meistritelt õppides sai minu hobist viimaks minu igapäevatöö.

2015. aastal täitus viimaks minu unistus kui otsustasin luua päris enda brändi nimega Vein & Gurmee. Meie ettevõtmine ei ole lihtsalt veinimüük, vaid püüan oma klientidele pakkuda nauditavaid maitsemeelte rännakuid ning nüüd lisaks Itaaliale juba ka naaberriigi Sloveenia võluvaid veinimaju. Need on pika ajalooga pereettevõtted, kus ei tehta lihtsalt veini, vaid kuhu juurde kuulub Vahemereline elu ise koos hea toidu, oliiviõli ja ühise toiduvalmistamisega. Kui sul on südames soov oma maitsemeeltele põnevust pakkuda siis tule rända koos minuga!

2021 liitus minuga minu armas tütrar Kristel.

2023 liitus meiega ka teine tütar Liisa Lotta, nemad aitavad mind oma ilusa südame ja hingega. Õigemini ongi rollid vahetunud ja nemad annavad edasi nüüd seda sama tarkust mida mina neile olen jaganud maitsemeeltest :)

 

 -------------------------------------------------------

Leia meie lehelt endale sobiv valik, kas veinide mix-kast kojutellimiseks või ühine veiniõhtu koos sõpradega, kus aitan avada uksi Vahemere maitsete võlumaailma.

Kes aga soovib veel enamat siis on võimalik meiega koos rännata läbi Itaalia ja Sloveenia erinevad paigad. Reisil näitame ja räägime Teile toidu ja veini sobitamisest koos kohalike veinimeistrite ja kokkadega. Toidu- ja jooginaudingute vahelduseks saame pakkuda kehale joogat, matkata matkaradadel ja nautida romantilisi eineid vabas õhus veinipõldude vahel või mägedelt vaateid nautides.

Tänutundega Teie jaoks,
Hilje Savolainen koos Kristeli ja Liisa Lottaga